Smlouva

Říká se, že smlouva je základ. Předchází sporům a dělá jasno předem. Smlouva, kterou se fotograf zavazuje vytvořit pro klienta fotografie, je smlouvou o dílo a může být písemná, ústní i konkludentní (tedy taková, která vznikne na základě chování účastníků). Není tedy nutné sepisovat smlouvu, ale někdy je to vhodnější. Pro Vaše pohodlnější rozhodování níže uvádíme text, který objasňuje ty nejzákladnější podmínky a držíme se jich při každém focení, není-li individuálně ujednáno jinak.  U každého focení si vyhrazujeme právo některé fotky použít na internetovou prezentaci naší tvorby. Vybíráme fotky řádově v počtu jednotlivých kusů – nikoliv tedy desítky a více a ve vlastním zájmu vybíráme fotografie vkusné a reprezentující. Pokud byste ovšem vyjádřili s tímto nesouhlas, budeme Váš postoj respektovat.

Svatba

Kolik a za kolik

Svatební focení patří k těm náročnějším fotografickým disciplínám. Snoubí se v ní totiž reportáž, dokument, rodinná i portrétní fotografie.  Často se lidé zajímají, kolik fotografií dostanou. Hodně jsme o tom přemýšleli a v praxi jsme zkoušeli nabídnout určitý počet fotek. Ale dejme si ruku na srdce  – kdo je schopen to dopředu odhadnout. Z praxe víme, že vždy vznikne (z celodenního focení) alespoň 250-300 fotografií. Nejde přece o to mít stovky NĚJAKÝCH fotografií, ale takových, na které se budete rádi dívat i po letech. Snažit se za každou cenu vybrat fotografie tak, aby jich bylo hodně, je kontraproduktivní. Vždy se snažíme vybrat ty nejlepší momenty tak, aby byly zdokumentovány nejdůležitější okamžiky, aby byla zachycena atmosféra dne a lidé, kteří se události nejen účastnili, ale svojí přítomností ji tvořili. Z uvedeného důvodu nenabízíme určitý počet fotografií, ani různé balíčky služeb podle počtu – dáváme všechny, které považujeme za dobré, nebo vhodné. Odpadá tak podivné řešení otázky, zda chtít více peněz za další fotky, které překračují ujednaný počet.  Jakýkoliv předaný počet je tedy v ceně.

Nabízíme pouze dva „modely“ svatebního focení:

  1. celý den včetně ranních příprav  – 17.000,- Kč
  2. focení bez ranních příprav (dle svatebního programu –  zpravidla od obřadu, přes skupinové focení, oběd, individuální focení novomanželů, večerní zábava) – 12.000,- Kč.

V rámci okresu Znojmo je v ceně i cestovné.

Cena se zpravidla hradí při předání fotek  – není-li dohodnuto jinak.

Na co je dobré myslet

Aby se vše povedlo co nejlépe, je na fotografa dobré myslet již při organizaci a plánování svatby. Přece jen je to právě fotografie, která Vám – krom vzpomínek, prstýnků a darů (a manžela samozřejmě) – ze svatby zůstane, a proto je na místě tomu věnovat aspoň nezbytnou minimální pozornost. Fotograf si ve většině situací poradí, ale jsou tři okamžiky svatby, které je vhodné dobře promyslet. V prvé řadě je to samotný obřad. Oddávající bývají zpravidla zkušení a sami dají fotografovi dostatek prostoru a fotograf se naopak snaží nerušit víc než je nutné. Ženich a nevěsta by neměli jednotlivé úkony obřadu uspěchat  –  ať již je to pronesení slibu, předání prstenů, či polibek nebo i jiné momenty, které si sami novomanželé namysleli  a jistě by je chtěli mít zachyceny. Jsou to přece jen jedny z nejdůležitějších okamžiků vztahu a symbolizují jeho hloubku. A při tom všem se na místě pohybuje fotograf a chce tyto chvíle pro Vás uchovat, tak na něj trochu myslete a buďte mu k dispozici – aby k Vám měl přístup a vše stihl.

Dalším okamžikem, který bývá někdy náročnější, je skupinové focení – zvláště je-li svatebčanů hodně. Po obřadu bývají často hladoví a představa obědu či rautu jim  značně zrychluje nohy. Po jídle jsou naopak často zpomaleni a nohy jsou spíše dokonalé kotvy, které je nechtějí pustit od stolu. Chtě nechtě na nich budete muset spáchat trochu násilí. Je však dobré jim to usnadnit jak jen to jde. Vhodné časy pro focení jsou obvykle po obřadu, před jídlem a po jídle. Který okamžik bude vybrán záleží na vzdálenosti místa obřadu od dalšího bodu programu svatby, způsobu přepravy (pěšky, auty, autobusem) a také na tom, kde je vhodné místo pro focení (proto je dobré se domluvit s fotografem předem – zváží jednotlivé lokality i pravděpodobné světelné podmínky). Snažíme se skupinové focení udělat co nejkratší, ale hodně to závisí na tom, jak úspěšně se daří svatebčanům velet (nezřídka důrazný svědek –   často příslušník armády s hodností a zkušenostmi z boje  – bývá k nezaplacení…)

Posledním fotograficky důležitým bodem programu je focení samotných novomanželů. Pro fotografa je to nejoblíbenější moment, rád si hraje a vymýšlí. Ale i tady je fajn, když fotografovi trochu pomůžete – nejlépe dobrou náladou a pohodou. Nezřídka bývají novomanželé v tento moment již unaveni z organizování celého dne, nevěsty se bojí, zda se svatebčané mezitím nenudí, zda je o ně postaráno, nebo zda jim nepláčou děti mezitím v péči např. babiček. Na to je jen jedna dobrá rada: v tento moment pusťte vše z hlavy. Za dvě tři hodiny se svět nezhroutí a tento den je především Váš a jenom Váš, tak na to nezapomínejte. I svatebčané to chápou a nechápou-li budou to muset pochopit 😉. Berte to jako možnost si trochu od všech odpočnout, věnovat se jen svému partnerovi a spolu s fotografem vytvořit co nejlepší obrazy Vašeho vztahu. Věřte –  má to cenu. Je fajn svůj klid pro toto focení  – je – li to možné – trochu předchystat. Například požádat svědka, aby se po čas focení chopil péče o svatebčany  a případně zaúkolovat babičky a dědečky, aby se ujali rozjařených potomků.  Pokud se děti rády fotí a mají aspoň trochu trpělivost, je možné je vzít na focení novomanželů také  – umí vyrobit nečekané momenty. Pak ale také doporučujeme vzít ještě někoho, kdo je trochu zaměstná ve chvílích, kdy nejsou foceni.

Ze všech výše uvedených důvodů je nutné poslat nám program svatby – alespoň v základních bodech, včetně lokalit, aby bylo možné se připravit (nicméně improvizaci se zpravidla nevyhneme –  s tím se ale počítá)

Výběr a předání fotografií

Fotografie se snažíme zpracovat co nejdříve, ale vždy to trvá nejméně dva až tři týdny. Fotografie vybíráme sami. Je to z prostého důvodu – když si například od truhláře objednáte stůl, taky vám nedává všechny odřezky a hobliny. I fotografie je řemeslo a fotografa platíte i za to, že umí z fotek vybrat ty vhodné. U focení je to navíc tak, že spousta fotek vznikne při hledání správného snímku, kompozice, momentu, osvětlení a je pak vybrána zpravidla jedna – ta nejlepší a ta, co okamžik vystihuje, zbytek je odsouzen k vymazání. Většina fotek samozřejmě nemá uměleckou hodnotu (byť se o to snažíme), ale prostě jen dokumentuje den a uchovává vzpomínky a proto se ani jim při výběru nevyhýbáme.

Fotky jsou předávány elektronicky na flash disku nebo pomocí elektronických zásilkových služeb (úschovna, cloudy, uloz.to apod.) Některé fotky dle našeho výběru vytiskneme –  záleží na domluvě.   Během svatby točíme i videa. Nenabízíme to však jako službu. Berte to jako bonus 😊 Když se podaří nasbírat koukatelný videomateriál, vyhotovíme i malou vidoeprezentaci.

Rodinné fotografie, portrét

Zatím nenabízíme ateliérové focení. Ale pracuje se na tom. Focení v exteriéru je závislé na lokalitě, denní době světelných podmínkách. To vše si domluvíme individuálně, tak aby to pro  Vás byla spíše procházka s fotografem, než náročná dřina. Stejně postupujeme i při focení portrétů jednotlivců či párů apod. Lze se domluvit i na focení v jakémkoliv interiéru dle Vaší volby. Je však nutno konzultovat předem, aby bylo možno zvážit, zda je daný prostor vhodný a zda v něm lze dosáhnout očekávaného výsledku.

Cena této služby je  3.000,- Kč ( do pěti osob, při více osobách se počítá i více zkoušených variant – od pěti do 10 osob je cena 5.000,- Kč). Čas neřešíme. Fotíme, dokud není dost Materiálu a dokud V8m síly stačí a baví Vás to. Minimální počet fotek je obvykle 10. Je-li dobrých fotek více, předáme i tyto a o ceněn nelicitujeme.  Fotky jsou předávány do 10 dnů a pouze elektronicky (flash disk, cloud, uložto, úschovna apod.), není-li dohodnuto jinak.

Reportáž, dokument

Fotíme i různé události, společenské akce apod.  – v interiéru i exteriéru. Podmínky jsou sjednávány individuálně podle druhu akce a požadavků klienta. Služba je nabízena ve dvou variantách:

  1.  focení v trvání do 5 hodin – v ceně 5.000,- Kč
  2. Celodenní focení v ceně 15.000,- Kč

V rámci okresu Znojmo je v ceně i cestové. Fotky jsou předány do 14 dnů pouze elektronicky (flash disk, cloud, uložto, úschovna apod.), není-li dohodnuto jinak)